Zaburzenia psychiczne objawy, psychologia, psychiatria, psychoterapia.
Psycholog depresja Warszawa

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » PSYCHOLOGIA I RZECZYWISTOŚĆ » SEKS, MIŁOŚĆ, RYWALIZACJA CZ.6

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Seks, miłość, rywalizacja cz.6

  
37
10.04.2010 22:57:32
poziom 3

Grupa: Administrator 

Posty: 136 #517268
Od: 2010-3-19
Jak rodzice mogą pomóc przeżyć zazdrość starszemu dziecku?

Gdy młodsze dziecko jest w drodze, wyobraźnia rodziców powinna podpowiedzieć im, że ta sytuacja może być bardzo trudna dla rodzeństwa. Już w czasie ciąży warto rozmawiać o tym, co ma się zdarzyć, uwrażliwiać dziecko, starać się o dobrą relację między dziećmi w przyszłości.

To są oczywiste rzeczy, ale wielu rodzicom nie przychodzą do głowy. Myślą, że nic się nie dzieje. Tymczasem dziecko szybko zauważa zmianę, często jeszcze zanim mamie zaokrąglił się brzuch. Rozpoznaje np., że twarz matki inaczej wygląda. A kiedy ciąża jest już widoczna, czuje się zdezorientowane i zaniepokojone milczeniem rodziców.

Warto rozmawiać z dzieckiem, nazywać to, co ono samo dostrzega. Że pojawi się brat lub siostra. Istotne są zapewnienia o miłości, pod warunkiem że rodzice rzeczywiście troszczą się o dziecko i oczekiwanie na kolejne nie zmienia tego nastawienia. Rozmowa o nowym członku rodziny, który jeszcze się nie narodził, pomaga dziecku adoptować się do nowej sytuacji. Utwierdza je w poczuciu, że przy mamie, przy rodzicach jest miejsce dla niego i dla rodzeństwa.


Nawet rodzice, którzy są przekonani o tym, że ze starszym dzieckiem trzeba rozmawiać na taki temat, czekają zwykle na widoczne oznaki ciąży. Czy to zbyt długo?

Czemu nie przygotować dziecka na tę zmianę wcześniej? Tym bardziej że dziecko szybko rozpoznaje oznaki nowej sytuacji. Wiele zależy od świadomości i wrażliwości rodzica i od jego własnych doświadczeń. Zdarza się, że dorośli, którzy nieprzyjemnie zaskakują dziecko, ukrywają przed nim wiadomość o rodzeństwie, odgrywają swoją własną traumę z przeszłości. Nieświadomie pobudzają zawiść dziecka wobec rodzeństwa, taką jaką kiedyś sami przeżywali.

Utrata przez dziecko pozycji jedynaka może być bardzo traumatyczna, szczególnie wtedy, gdy różnica wieku jest niewielka - rok lub dwa lata. Taka uraza wobec rodziców i rodzeństwa może trwać przez całe życie. Pierwsze dziecko na różne sposoby może ignorować brata lub siostrę, czuć wobec niego niechęć, a nawet wrogość. W fantazji może odtwarzać sytuację sprzed narodzin tego drugiego i zachowywać się oraz myśleć tak, jakby rodzeństwa nie było. Nieraz zaciera pamięć o dniu urodzin rodzeństwa, niemożliwe jest dla niego złożenie życzeń urodzinowych.

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » PSYCHOLOGIA I RZECZYWISTOŚĆ » SEKS, MIŁOŚĆ, RYWALIZACJA CZ.6

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


TestHub.pl - opinie, testy, oceny