Zaburzenia psychiczne objawy, psychologia, psychiatria, psychoterapia.
Psycholog depresja Warszawa

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » PSYCHOLOGIA ZWIĄZKÓW » MĘŻCZYŹNI - ZAZDROŚĆ 1

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Mężczyźni - zazdrość 1

  
37
03.06.2010 22:56:31
poziom 3

Grupa: Administrator 

Posty: 136 #541843
Od: 2010-3-19
Zazdrość mężczyzny o kobietę
Zazdrość przydarza się tym ludziom, którzy nie czują się wystarczająco atrakcyjni dla swoich partnerów. Z profesorem Bogdanem Wojciszke, psychologiem społecznym, rozmawia Dorota Karaś


O co najczęściej jesteśmy zazdrośni w związku?

To zależy od płci. Mężczyźni głównie o seks. Ma to swoje korzenie w problemie ojcostwa, który kobiet oczywiście nie dotyczy. Kiedy urodzi się dziecko, nie ma wątpliwości, kto jest matką, natomiast ojcostwo jest zawsze mniej lub bardziej prawdopodobnym domniemaniem.

Psychologowie ewolucyjni uważają, że część naszej psychiki nastawiona jest na rozwiązywanie problemów, przed którymi ludzkość stawała od zawsze. Kwestia ojcostwa dotyczyła mężczyzn tysiąc lat temu, sto tysięcy lat temu i wówczas, kiedy kształtowaliśmy się jako gatunek. Teoria jest taka, że ci, którzy byli zazdrośni o seks, mieli większą szansę na to, że faktycznie zostaną ojcami i przekażą geny dalszym pokoleniom. Ci, którzy nie byli o seks zazdrośni, wymarli bezpotomnie.

A kobiety w takim razie o co są zazdrosne?

O uczucia. W ich przypadku chodzi o to, że zasoby partnera podążają za jego uczuciami. Jeśli mężczyzna obdarzy uczuciem kogoś spoza związku, jest to sygnał niebezpieczeństwa, że wycofa się wraz ze swoimi zasobami i pójdzie gdzie indziej.
Czyli zostawi kobietę bez środków do życia. Historia stara jak świat.

Kobietom znacznie bardziej zależy na zasobach mężczyzn niż odwrotnie. Wydawałoby się, że ta tendencja nie ma dziś już tak silnego ekonomicznego uzasadnienia, obecnie kobiety są przecież w stanie same się utrzymać. W przeszłości tak nie było - ciąża i macierzyństwo oznaczały o wiele większe nakłady rodzicielskie ze strony kobiety niż mężczyzny. Jednak to upodobanie do męskich zasobów pozostało paniom do dziś.

Mówiąc wprost - kobiety wciąż bardziej lecą na bogatych?

Facet z kasą jest sexy, tak jak kobieta z wcięciem w pasie. Mężczyzna wcięcia nie musi mieć, ale dobrze, gdyby był właścicielem czerwonego bentleya. W Stanach Zjednoczonych pokazywano kobietom tego samego młodego człowieka raz w uniformie Burger Kinga, raz w trzyczęściowym garniturze z roleksem. W drugim wypadku budził on o wiele większe zainteresowanie.

Hipotezę, że mężczyźni są bardziej zazdrośni o seks, a kobiety o uczucia, sformułował biolog Donald Symons. Pierwszym, który to wykazał, opierając się na obiektywnych pomiarach, a nie tylko na słownych deklaracjach badanych, był psycholog David Buss.

W jaki sposób udało mu się zmierzyć zazdrość?

Zbadał aktywność mięśnia odpowiedzialnego za marszczenie brwi w gniewie podczas wyobrażania sobie przez ludzi różnych typów zdrady. Okazało się, że mężczyznom znacznie bardziej rosła aktywność tego mięśnia przy wyobrażeniu tego, że ich partnerka idzie do łóżka z innym, niż podczas przykładów zdrady emocjonalnej - czyli że np. wypłakuje się komuś w rękaw.

Czy jest tak, jak śpiewała Violetta Villas - "nie ma miłości bez zazdrości"?

Niezupełnie. Zazdrość przydarza się tym ludziom, którzy nie czują się wystarczająco atrakcyjni dla swoich partnerów. To nie jest przejaw ogólnego poczucia niskiej wartości własnej, tylko niskiej oceny siebie jako partnera w konkretnym związku. Nie jest też tak, że gdy człowiek pała większą namiętnością, to jest również bardziej zazdrosny.

Zazdrość jest raczej reakcją na zagrożenie możliwością utraty partnera. W zazdrości więcej jest miłości do siebie niż do ukochanego człowieka, jak powiedział La Rochefoucauld.

Skąd się w nas w takim razie bierze uczucie mniejszej lub większej atrakcyjności w związku?

Bywa tak, że trajektorie życia partnerów się rozchodzą. Wartość jednego partnera rośnie, a drugiego spada.

Na przykład na skutek tego, że mężczyzna robi karierę, a kobieta rezygnuje z pracy, żeby opiekować się dziećmi?

Oczywiście. Są też rzeczy, które dzieją się nieuchronnie, np. spadek atrakcyjności wraz z wiekiem, który jest charakterystyczny dla kobiecej urody, dla męskiej już nie. Niestety - świat nie jest sprawiedliwy.


Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » PSYCHOLOGIA ZWIĄZKÓW » MĘŻCZYŹNI - ZAZDROŚĆ 1

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


TestHub.pl - opinie, testy, oceny